Jak dbać o porcelanę, aby służyła przez lata?

Jak dbać o porcelanę, by służyła przez lata i zawsze pięknie się prezentowała? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki związane z prawidłową pielęgnacją!
Wyroby porcelanowe takie, jak figurki, naczynia i podobne, dekoracyjne oraz praktyczne elementy, wyróżniają się unikalnym charakterem i stanowią często niepowtarzalne ozdoby wnętrz. Nic zatem dziwnego, że każdy z nas pragnie zachować je możliwie jak najdłużej w dobrym stanie technicznym i wizualnym. Podpowiadamy, jak dbać o porcelanę, by służyła przez lata!
Porcelana – czyli, tak właściwie, co?
Teoretycznie każdy wie, czym jest porcelana. W praktyce jednak niewiele osób byłoby w stanie określić, w jaki sposób i z czego tak naprawdę powstaje.
Porcelana jest materiałem uznawanym za wyjątkowo szlachetny i elegancki. Niezwykle interesujący jest już fakt, że na świecie znana jest od wieków – i od samego początku fascynowała zarówno rzemieślników zajmujących się jej wyrobem, jak i użytkowników wykonywanych z niej naczyń i innych elementów. Do dzisiaj zresztą zabytkowa, zwłaszcza oryginalna, chińska porcelana, wzbudza zachwyt i potrafi osiągać niebagatelne ceny w przypadku sprzedaży (co zdarza się i tak niezwykle rzadko).
To właśnie w starożytnych Chinach wynaleziono porcelanę, powstającą z mieszaniny glinki kaolinowej, kwarcu oraz skalenia. Uzyskiwany z niej materiał charakteryzuje się pięknym, śnieżnobiałym kolorem, co również wpływa na tak wysoką cenę późniejszych wyrobów.
Wyroby porcelanowe, dowolnego rodzaju – czy to typowo dekoracyjne, czy też służące do codziennego użytku, są stosunkowo delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Między innymi z tego względu należy szczególnie ostrożnie się z nią obchodzić. Regularne czyszczenie jest bardzo ważne – pozwala zachować powierzchnię w jasnym, białym kolorze i utrzymać porcelanę w dobrym stanie przed wiele lat. Istotne jest jednak nie tylko prawidłowe podejście i stosowanie odpowiednich metod konserwacji wyrobów porcelanowych, a także delikatne obchodzenie się z nimi „na co dzień”.
Jak traktować porcelanę w przypadku codziennego użytkowania?
Porcelana, zwłaszcza użytkowa (naczynia – talerzyki, filiżanki i podobne), musi być traktowana z odpowiednią dozą delikatności. Zbyt gwałtowne rozstawianie takich elementów, na przykład na stole, może doprowadzić do niewielkich, ale jednak bardzo niebezpiecznych odprysków i podobnych uszkodzeń. Również zbyt intensywne traktowanie powierzchni ostrymi sztućcami może doprowadzić do powstania charakterystycznych, szarych smug.
Nie można zapominać także o konieczności prawidłowego przechowywania naczyń wykonanych z porcelany. Wszystkie talerzyki, talerze głębokie i inne elementy o płaskiej formie warto oddzielać niezbyt grubymi przekładkami z kartonu lub nawet materiałowymi serwetami. W przypadku filiżanek unikać należy wkładania ich jedna w drugą, ponieważ grozi to powstawaniem uszczerbków na ich brzegach.
W przypadku porcelanowych figurek i innych elementów dekoracyjnych, należy zadbać o to, by były ustawione w miejscu bezpiecznym, gdzie nie będą narażone na przypadkowy upadek. Warto również stawiać je tak, by dzieci czy domowe zwierzaki nie mogły do nich sięgnąć i ich strącić. Upadek takich bibelotów na podłogę zazwyczaj kończy się bowiem całkowitym ich zniszczeniem.
Delikatne mycie porcelany – zawsze ręcznie!
Porcelana, chociaż ma tak długą historię i stanowi materiał szeroko dostępny, po wypaleniu i wykończeniu jest jednocześnie niezwykle delikatnym i kruchym surowcem. Co jednak normalne, w trakcie codziennego użytkowania czy, jak ma to miejsce w przypadku figurek, stania w jednym miejscu, ulega zabrudzeniom i zakurzeniu, które należy na bieżąco usuwać. Najprostszym sposobem na przywrócenie połysku porcelanie, jest jej umycie.
Z całą pewnością zmywanie naczyń w zmywarce jest szybkie i wygodne, jednak w przypadku wyrobów porcelanowych wystrzegaj się takiego „pójścia na skróty”! Niestety, silny strumień wody w zmywarce, a do tego silniejsze środki czyszczące mogą prowadzić do uszkodzeń, a nawet zmywania naniesionych na powierzchnię dekoracji. Jak zatem myć porcelanę?
Najlepsze są zawsze tradycyjne sposoby, czyli, w tym przypadku, mycie porcelany ręcznie! Warto wykorzystać do tego rozcieńczone mydło, które działa w tej sytuacji lepiej, niż płyn do naczyń, a także ciepłą, ale nie gorącą wodę. Powierzchnię porcelany należy przecierać miękką gąbką lub ściereczką, a następnie spłukać pod bieżącą wodą – co ważne, o podobnej temperaturze. Nagła zmiana warunków termicznych mogłaby bowiem spowodować pęknięcie porcelany.
Porcelanowe drobiazgi, na przykład figurki czy wazoniki, można najpierw przetrzeć na sucho z kurzu znajdującego się na powierzchni, a następnie lekko zwilżoną ściereczką usunąć bardziej utrwalone zabrudzenia. Na sam koniec sięgnij po miękką mikrofibrę, którą wysuszysz bibelot przed odstawieniem go na jego miejsce.
Do wody, w której myte będą porcelanowe przedmioty, dodać można też parę kropel świeżego soku z cytryny. Zadziała on na dwa sposoby – zarówno bezpiecznie, delikatnie wybieli materiał, a z drugiej strony łagodnie odkaża powierzchnię (a może mieć to duże znaczenie, jeśli odświeżasz używaną porcelanę, na przykład kupioną z drugiej ręki).
Dobra ochrona na czas transportu
Chcesz, by Twoja porcelana zachowała doskonały wygląd przez wiele lat? Zadbaj o jej bezpieczne transportowanie, chociażby w trakcie przeprowadzki.
Ze względu na swoją delikatną strukturę, wyroby z porcelany powinny być starannie zabezpieczane za pomocą, najlepiej, folii bąbelkowej, która doskonale amortyzuje ewentualne uderzenia. Naczynia czy inne akcesoria z porcelany powinny być transportowane ostrożnie, zatem, jeżeli są wysyłane drogą pocztową, dobrze jest zaznaczyć na opakowaniu, że wewnątrz znajdują się delikatne elementy (najczęściej wystarczyć powinna naklejka „SZKŁO”).
Porcelana może cieszyć oko przez długi czas. Wystarczy poświęcić jej jedynie odrobinę uwagi, by zachowała piękny wygląd!
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz